3.01.2009

Bayramlar olmasaydı

Bayramlar olmasaydı, böyle birlik beraberlik içerisinde yaşayıp huzur ve mutluluktan yüzümüz gülmez, Bizi yönetenler de böyle birlik beraberlik mesajları vermez, her ne yapıyorlarsa bizim için yaptıklarını itiraf etmezler, ekonomik tedbirlerin zam vs.lerin halkın iyiliğine olduğunu açıklamazlardı. (şimdi yaptıkları gibi hemen kafalarına göre zam yaparlardı!)

Bayramlar olmasaydı, birileri büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öpmez, bir kaç yıl boyunca görmediği bir akrabasını büyüğünü görmez, gidip ellerinden öpmez halini hatırını sormaz, kendi keyfine göre bir yaşam sürdürür, ahde vefadan bahsedilmez, sıla-ı rahim (akraba ziyareti) denilen, Aslı Arapça içeriği Türkçe uygulaması zor bir kavramdan kimseninde haberi olmazdı.

Bayramlar olmasaydı, Bayram denilen büyüklerin oynadığı bu oyunda, çocuklarda figüranlık yapmaz, büyüklerde zoraki gülücükler atmaz, ay biz kalkalım, daha şuraya şuraya gideceğiz diye bahaneler uydurulmaz, ”Bayram ziyareti kısa olur” mesajı hatırlatılmaz, sanki hasta ziyaretine gidilmiş imajıda verilmezdi ”Ateş almaya mı geldiniz” gibi ata sözlerimizde yerini bulmazdı.

Bayramlar olmasaydı, Böyle 9 ar günlük havadan tatiller olmaz, çok çalışan Devletin Memur ve işçileri yorgunluklarını çıkaramaz, tatil yörelerine koşmazdı,

Hakikaten Bayramlar olmasaydı bizler ne yaprdık ki?
Söyleyeyim….Unuturduk!!
Aynen şimdi unuttuğumuz gibi herşeyi unuturduk!!

Devletin tepesindekiler zam/fiyat ayarlaması/ vs. yaparken bunun birlik beraberliğe ne kadar zarar verdiğini düşünmezken, fakiri dahada zora koştuklarını idrâk edemezlerken, dank diye Bayramlarda hatırlaması komik değil mi?
Hangi birlik, hangi beraberlik, hangi kardeşlik!!

Zam kardeşliği mi?

Herneyse bu Devlet boyutu, Halk boyutu da bundan farklı değil ki?
Adam bir kaç senedir görmediği bir akrabasını veya dostunu daha doğrusu ”görmek istemediği” akraba ve dostlarını Bayramlarda görmesinin bir tek anlamı vardır.

Zoraki görmek!!
Zoraki yapılan biri iştede, gönül olmadığına göre Bayramlar gönülsüz yapılan işlerdendir.

ki dediğimiz gibi kısacık bir ziyaret yapmak ne kadar samimiyet ifadesiyse, bu Bayram ziyaretleri de o kadar samimiyet ifadesidir.

Velhasıl bu Bayram denilen olaylar bana hiç samimi gelmemektedir.

İyi bayramlar.

Benzer Yayınlar

Bayramlar olmasaydı
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Beğendiyseniz yayınlara abone olabilirsiniz.

Delilik aklın kullanılmayan diğer yarısı olduğu gibi,
Cehalette bilginin kullanılmayan öteki yarısıdır!